Tervislikud toidusoovitused - süsivesikud

Tervislike toidusoovituste blogipostitusesarja alustasime veetarbimise olulisusega. Sel nädalal seletame selgitame, mis on head ja halvad süsivesikud ning miks need meile vajalikud on. 

Selleks, et vältida näljatunde teket, tuleks süüa viis-kuus söögikorda päevas: kolm põhitoidukorda ning kaks-kolm vahepala. Selline toitumine hoiab seedesüsteemi pidevalt töös, veresuhkru tase püsib ühtlane ning insuliini tase ei kõigu liialt üles-alla.

Insuliin on hormoon, mis reguleerib glükoosi sisaldust veres. Söömisjärgselt vabaneb toidust (sh. süsivesikutest) glükoos ning sellega proportsionaalselt ka insuliin. Süsivesikute juures on oluline eristada, kas nad sisaldavad liht- või liitsüsivesikuid ning milliseid kiudaineid. Selleks, et veresuhkrut tasakaalus hoida, on vaja tarbida toiduaineid, milles sisalduv suhkur imendub verre võimalikult ühtlaselt pikema aja jooksul. Seda määrab toiduaine glükeemiline indeks (GI) ning võttes arvesse ka toiduaines sisalduvate süsivesikute hulka, saadakse toiduaine glükeemiline koormus (GK). Mida vähem on toitu töödeldud ning mida rohkem sisaldab see lihtsüsivesikute kõrval liitsüsivesikuid ja kiudaineid, seda madalam on GK.

Näiteks kui süüa vahepalaks täisteraleiba, mis on madala GK-ga, tõuseb insuliini tase veres aeglaselt. Kui süüa aga kaks kommi, mis on kõrge GK-ga, vabaneb insuliin kiiresti (vaata joonist). 

Esimesel juhul tõuseb veresuhkru tase aeglaselt, mistõttu täiskõhutunne püsib kauem. Teisel juhul tõuseb veresuhkru tase kiiresti ning insuliini äkiline kõikumine toob kaasa näljatunde ning vajaduse midagi näksida. 

Lisaks veresuhkru taseme kontrollimisele, vastutab insuliin ka selle eest, et toiduga saadud rasv, mida ära ei kasutata, viiakse rasvarakkudesse. Insuliini pideva ebaühtlase kõikumise tõttu viiakse rohkem rasva rasvarakkudesse, mis võib lõpuks avalduda ülekaaluna.

Toidud peavad olema nauditavad ja kerged ning andma hea enesetunde.

Tervisliku toidu juures on oluline toidu kvaliteet ning alati tuleb mõelda, kas see, mida tarbid, on sulle kuidagi ka kasulik!

/