Teatud toiduainete tarbimine võib avaldada tugevat mõju selle suhtes tundliku inimese füüsilisele ja vaimsele tervisele. Toidutalumatust esineb hinnanguliselt kuni 45% rahvastikust, kuid erinevalt toiduallergiast ei ole toidutalumatus enamasti eluohtlik. Toidutalumatust seostatakse mitmesuguste ebameeldivate sümptomite ja paljude krooniliste seisunditega.
Uuringute põhjal on leitud tihe seos teatud toiduainete suhtes toimivate antikehade (mida toodab organismi immuunsüsteem) ning toidutalumatuse sümptomite vahel.
Tavapärastes tingimustes liituvad antikehad toiduvalguga, moodustades ühendeid, mille immuunsüsteem seejärel kõrvaldab. Kuid kui immuunsüsteem on üle koormatud või kurnatud, siis võivad need ühendid kuhjuda ning kutsuda esile toidutalumatuse sümptomeid.
Sümptomid ilmnevad sageli alles mõni aeg pärast toidu söömist ning seetõttu võib sümptomeid põhjustanud toidu või toiduainete kindlakstegemine olla üsna keeruline. Sümptomite avaldumise ärahoidmiseks piisab tavaliselt sellest, kui probleemsed (tugeva ja keskmise talumatusega) toiduained oma menüüst välja jätta.
Sports Gene OÜ pakub kahte IgG antikehade määramisel põhinevat testi, milleks on Nutri Smart ja Food Detective toidutalumatuse testid. Testid põhinevad samal metoodikal, erinevus seisneb toiduainete grupeerimises ja valikus. NB! Laktoositalumatust kumbki test ei näita!
NutriSMART testis vaadeldakse eraldi munakollast ja munavalget ning kaseiini, lehmapiima, kitsepiima ja lambapiima. FoodDetectiv testis on lihtsalt muna ja lehmapiim ning kaseiini pole eraldi välja toodud. FoodDetectiv testis on samas rohkem välja toodud eraldi puuvilju ja pähleid. Kummagi testi testitavate toiduainete loetelu on toodud allpool.
DST DIAGNOSTISCHE SYSTEME & TECHNOLOGIEN GMBH poolt välja töötatud NutriSMART® toidutalumatuse kiirtestiga määratud toiduainete loetelu leiad siit (40 toidutalumatust põhjustavat toiduainet või toiduainegruppi, kokku 57 toiduainevalku).
Cambridge’i Nutritional Sciences Ltd. poolt välja töötatud Food Detective™ testiga määratud toiduainete loetelu leiad siit (46 toidutalumatust põhjustavat toiduainet või toiduainegruppi, kokku 55 toiduainevalku).
Toidutalumatuse testi saab teha kokkulepitud ajal Sports Gene OÜ esindustes. Testi tegemiseks võetakse sõrmeotsast paar tilka verd. Tulemuste teadasaamine võtab kuni tund, kuid kohapeal seda ära ootama ei pea. Testi vastuse saadame meilile.
Tellides toidutalumatuse testi koos toitumisnõustamisega, sisaldab pakett ühte kohtumist nõustajaga (kuni 60 min), 5 päeva toitumiskava, milles võetakse arvesse toidutalumatuse testi tulemusi ning tagasisidet meili või Skype’i teel. Lisaks seniste toitumisharjumuste läbi vaatamisele ja tasakaalustatud toitumise juhistele saate toitumisnõustamise käigus ka ülevaate sellest, milliseid alternatiivsed toiduained võiks ühe või teise toiduaine suhtes esineva talumatuse korral kasutada.
Tellides
toidutalumatuse testi koos kehakaalu jälgimise geenitesti ja
toitumisnõustamisega, sisaldab pakett teste, üht kohtumist nõustajaga (60 min) ning tagasisidet meili teel (vajadusel ka teist
kohtumist), 5 päeva toitumiskava, mis võtab arvesse põhineb
geenitesti ja toidutalumatuse testi tulemusi.
Toiduainete loetelud
Food Detective™
Teraviljad: kaer, nisu, riis, mais, rukis, durumnisu, gluteen
Pähklid: mandlid, brasiilia e. parapähklid, india pähklid, kreeka pähklid, maapähklid
Lehmapiim
Kanamuna
Liha: kana, lammas, veis, siga
Mereannid/kala: valge kala segu (tursk, lest, kilttursk), mageveekalade segu (lõhe, forell), tuunikala, koorikloomade segu (krevetid, krabi, rannakarbid)
Köögiviljad: brokkoli, kapsas, porgand, porrulauk, küüslauk, seller, kurk, piprasegu (punane, kollane, roheline pipar), tomat, kaunviljasegu (herned, läätsed, rohelised oad).
Puuviljad ja marjad: greip, melon ja arbuus, õun, mustsõstar, apelsin ja sidrun, maasikas
Muud: tee, kakaouba, kartul, sojauba, oliiv, ingver, seened, pärm
NutriSMART®
Teraviljad: nisu, rukis, oder, kaer, teraviljasegu A (tatar, amarant, kinoa), teraviljasegu B (mais, riis)
Gluteen
Pähklid: maapähklid, sarapuupähklid, mandlid
Puuviljad: banaan, puuviljasegu A (sidrun, apelsin), puuviljasegu B (maasikas, viinamari, virsik), õun, ananass, kiivi
Munavalge ja munakollane (eraldi)
Piim: kaseiin, lehma-, lamba- ja kitsepiim
Mereannid/kala: tursk, kalasegu (lõhe, forell), tuunikala, mereandide segu (krevetid, kalmaar, kaheksajalg)
Köögiviljad: tomat, kaunviljasegu (hernes, roheline uba), aedviljasegu A (porgand, seller), aedviljasegu B (kapsas, brokkoli), laukude segu (küüslauk, sibul, porru)
Liha: lammas, lihasegu A (siga, veis), lihasegu B (kana, kalkun)
Muud: kartul, soja, pärmisegu (õlle- ja pagaripärm), kakao, kohv, sinep
Selle aasta novembris viidi läbi küberrünnak meie lepingulise partneri Genorama OÜ vastu
Tegime blogija Ingel Priile meie kontoris NutriSmart toidutalumatuse testi ning filmisime kogu protsessi
Alates novembrist saab meie kaudu tellida ViaNaturale tsütoteste, mille puhul jälgitakse mikroskoobi all toiduainete mõju eeskätt valgetele verelibledele ehk leukotsüütidele